SGR Sertifikası

SGR Sertifikası

SGR(Hijyen)Sertifikası; Ürünün insan sağlığına uygun olduğunu teyit eder. Bu belge Sağlık Bakanlığı tarafından, Gümrük Birliği (Rusya, Belarus, Kazakistan, Kirgizistan – Gümrük Bölgesinin  tamamında geçerlidir) Hijyen standartlarına uygun ürünlerin üretimi veya ithali için düzenlenmektedir.

SGR(Hijyen) Sertifikası gerektiren ürünler;

 1. Bebek maması, hamile ve emziren kadın gıdası, diyet ürünleri, sporcu besinleri, biyolojik olarak aktif gıda katkıları, organik ürünler ve takviyeler de dahil olmak üzere özel gıdalar
 2. SGR(Hijyen)Sertifikası kapsamındadır.
 3. Gıda katkı maddeleri kompleksleri (bitki özleri, aromalar vb.);
 4. Genetiği değiştirilmiş organizmalar kullanılarak üretilmiş ürünler;
 5. Kozmetik Ürünleri SGR(Hijyen)Sertifikası kapsamındadır.
 6. Ev temizlik ürünleri;
 7. Dezenfektanlar
 8. Potansiyel olarak tehlikeli kimyasal ve biyolojik ajanlar;
 9. İçme suyu şebekesinde kullanıma yönelik suyun ıslahı amaçlı malzemeler, ekipmanlar, cihazlar ve diğer teknik ürünler;
 10. Gıdalarla temasa yönelik ürünler (çatal-bıçak, sofra takımları, üretim ekipmanları hariç)
 11. Çocuklar ve yetişkinler için kişisel temizlik ürünleri, çocuk giyecekleri ve besleme-bakımda kullanılan ürünler SGR(Hijyen)Sertifikası kapsamandadır.
 12. Islak mendil
 13. Gıda ambalajında kullanılan malzemeler
 14. Boya ve diğer  diğer kimyasal ürünler SGR(Hijyen)Sertifikası kapsamına girmektedir.
 15. SGR sertifikası Kısaca SGR diye adlandırılan bu sertifika süresiz olarak verilmektedir,
 16. SGR eski adi ile bilinen Hijyen sertifikasının yerine getirilen zorunlu bir sertifika olup daha çok Yapı Kimyasalları, Giyim, Kozmetik, Çocuk Giyim ürünleri, Temiz su boruları, Oyuncak, Gıda ürünleri gibi alanlar için temin edilmesi zorunludur.
 17. Sertifika Gümrük birliği Bölgesi Ülkelerinden Rusya, Belarus ve Kazakistan’da geçerlidir. SGR temin suresi istenilen evrak ve numunelerin temin edilmesinden sonra 1-3 ay arasında temin edilmektedir.
 18. Sertifika üretici adına verildiği gibi talep edilmesi durumunda belge üzerinde hem üretici hem de Gümrük birliği bölgesindeki Müşteri veya temsilcisi yazılabilir.

SGR sertifikası Kısaca SGR diye adlandırılan bu sertifika süresiz olarak verilmektedir,

SGR eski adi ile bilinen Hijyen sertifikasının yerine getirilen zorunlu bir sertifika olup daha çok Yapı Kimyasalları, Giyim, Kozmetik, Çocuk Giyim ürünleri, Temiz su boruları, Oyuncak, Gıda ürünleri gibi alanlar için temin edilmesi zorunludur.

Sertifika Gümrük birliği Bölgesi Ülkelerinden Rusya, Belarus ve Kazakistan’da geçerlidir. SGR Sertifikası temin suresi istenilen evrak ve numunelerin temin edilmesinden sonra 1-3 ay arasında temin edilmektedir.

Size Ulaşalım

PromMash Test Belgelendirme Ltd Şti. Rusya'nın en büyük sertifika ve Laboratuvar merkezlerinden biridir.

Uzman ekibimizden destek almak için formu doldurun.