EAC Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

EAC Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

EAC Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? EAC Belgesi Ürün Sertifikasyonu, Rusya Federasyonu ortak gümrük birliğin de teknik düzenleme sisteminin mevcut kurallarına uygun olarak yürütülen ve devlet standartlarına göre düzenlenen belgelendirme sistemidir.

Sertifika sisteminin ana görevi, Avrasya Gümrük Birliği Ülkeleri içinde dolaşıma giren ürünlerin kalitesini ve güvenliğini kontrol etmektir. Ürünlerin mevcut standartların gerekliliklerine uygunluğunu, onaylama ihtiyacı yasama düzeyinde korunmaktadır.

Avrasya Uygunluk İşareti (EAC Belgesi), ürünlerin Avrasya Gümrük Birliği’nin tüm teknik düzenlemelerine uygun olduğunu gösteren işarettir. Bu işareti taşıyan ürünler, tüm uygunluk değerlendirme prosedürlerini geçmiştir ve ilgili teknik düzenlemelerin gereksinimlerini karşılar.

Avrasya Uygunluk İşareti (EAC Belgesi), ürünlerin Avrasya Gümrük Birliği‘nin tüm teknik düzenlemelerine uygun olduğunu gösteren işarettir.

Bu işareti taşıyan ürünler, tüm uygunluk değerlendirme prosedürlerini geçmiştir ve ilgili teknik düzenlemelerin gereksinimlerini karşılar.

Avrasya Gümrük Birliği‘nin (Avrasya Ekonomik Birliği) yaratılmasından sonra, hangi endüstri standartlarının geliştirildiği ile tek bir teknik düzenleme sistemi ortaya çıktı.

Teknik düzenleme, belirli mal türlerine uygulanan kontrol yöntemlerini ve güvenlik gereksinimlerini yansıtan bir standarttır. Avrasya Gümrük Birliği beş ülkeden oluşur; Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Rusya. Bu ülkeler teknik düzenleme için ortak ilkeler ve kurallar anlaşması imzalanmıştır.

Teknik yönetmeliklere göre yabancı üreticinin Gümrük Birliği içinde mutlaka bir yetkili temsilcisi olmalıdır. Ayrıca, EAC sertifikasında/beyannamesinde üreticinin adı hem de üreticinin temsilcisinin adına yer verilmektedir. EAC sertifikası ve EAC Deklarasyon bir ila beş yıl süreyle verilir.

Gümrük Birliği teknik düzenlemeleri uyarınca zorunlu belgelendirme prosedürünü geçen ürünler EAC İşareti ile etiketlendirilip, Avrasya Ekonomik Komisyonu Kurulu tarafından onaylanan EAC uygunluk işareti ile işaretlenmiştir. Bu işaret, tüketici için bilgi ile birlikte ürün etiketine uygulanır.

Yardıma ihtiyacınız var mı? Bizi arayabilirsiniz.

0212 603 24 84